Pytania i odpowiedzi - FAQ

 1. Pytanie: Skąd mogę wziąść klucz licencyjny, aby w pełni korzystać z avasta?

  Odp. Klucz licencyjny otrzymamy po zarejestrowaniu się na stronie producenta. Po zarejestrowaniu się w ciągu 30min. na podany przez nas adres e-mail zostanie przesłany klucz aktywacyjny. który jest ważny przez rok.

 2. Pytanie: Jak mogę otrzymać nowy klucz licencyjny, bo ten co miałem już mi wygasł.

  Odp. Klucz licencyjny jest ważny przez rok. Po upływie tego czasu należy się ponownie zarejestrować na podanej wyżej stronie, by otrzymać aktualny klucz.

 3. Uwaga! Nie wysyłam kluczy licencyjnych. Indywidualny klucz otrzyma każdy po zarejestrowaniu sie na stronie producenta.

 4. Pytanie: W ciągu trzech tygodni rejestrowałem się na stronie producenta kilka razy, ale do dnia dzisiejszego nie otrzymałem żadnego klucza licencyjnego. Co mam robić?

  Odp. Proszę sprawdzić czy klucz nie dotarł na skrzynkę jako SPAM. Ma to miejsce zwłaszcza u posiadaczy skrzynek mailowych na WP.

 5. Pytanie: Czy avast podbnie jak Norton Antivirus lub Panda Platinum posiada firewall? Jeżeli tak to gdzie można poczytać o jego konfiguracji?

  Odp. Niestety, avast nie posiada frewall'a, ale są zapory, które współpracują z avastem np. ZoneAlarm.

 6. Pytanie: Po teście systemowym program daje komunikat, że nie ma skórki.usigetskin zawiodła. Ściągłem nową wersję zaktualizowało się "z powodzeniem"ale nadal mam ten komunikat i nie mogę przeprowdzic scanu."odkurzałem"dysk, ze śmieci i to chyba jest przyczyną, ale jak to naprawić?

  Odp. Możliwe, że podczas aktualizacji programu i zrobieniu "porządku" na dysku, coś się po drodze "zagubiło". Proponuję odinstalować tą wersję (poprzez DODAJ/USUŃ PROGRAMY)i zainstalować program od początku.
  Podaję podobne pytanie i odpowiedź na nie:
  PYTANIE: Zainstalowałem avast! 4 Home i za każdym razem, kiedy próbuję go otworzyć, dostaję "komunikat o nieznanym błędzie", "Aplikacja nie można załadować skórki. Funkcja usiGetSkin zawiodła". Jak można to naprawić?
  ODPOWIEDŹ: Wybierz Start-> Uruchom...
  Wpisz następujące polecenie:
  W systemie Windows NT lub 2000:
  C:\WINNT\SYSTEM32\REGSVR32.EXE ACTSKIN4.OCX
  W systemie Windows 95, 98 lub ME:
  C:\WINDOWS\SYSTEM\REGSVR32.EXE ACTSKIN4.OCX
  W systemie Windows XP:
  C:\WINDOWS\SYSTEM32\REGSVR32.EXE ACTSKIN4.OCX
  Naciśnij OK. (lub Enter).
  Powinien się pojawić komunikat, że plik został zarejestrowany z powodzeniem.

 7. Pytanie: Mam problem z dilerem 520, zainstalowany avast z firewallem xp, dialer łączy się z stroną impotato.com Czy jest jakis sposob by to zlikwidować?

  Odp. Proszę wejść w START->URUCHOM->MSCONFIG, następnie przejść na z akładkę URUCHAMIANIE i wyłączyć (odhaczyć) dialera. Jeżeli to nie pomoże to można wejść w rejestr (START->URUCHOM->REGEDIT) i poprzez EDYCJA->ZNAJDŹ, wyszukać dialera i usunąć go z rejestru ( F3 - następna pozycja)

 8. Pytanie: Używam najnowaszego avasta i nie wiem co to jest "dostawca" oraz "osłona sieciowa". Czy to jest coś takiego jak firewall?

  Odp. Dostawcy to specjalne moduły, używane do ochrony konkretnych podsystemów komputera, takich jak system plików czy poczta.
  Osłona sieciowa: Dostawca ochrony sieciowej chroni komputer przed atakami robaków internetowych. Działa podobnie do zapory ogniowej, choć nie zastępuje całkowicie tego rodzju zabezpieczenia. Osłona sieciowa nie wymaga od użytkownika konfiguracji. Osłona rezydentna dostępna jest tylko w systemach Windows NT, 2000, XP i 2003.

 9. Pytanie: Nowa wersja zainstalowała się automatycznie i od tego czasu program się nie uruchamia, tzn. zaktualizuje bazę wirusów ale ochrona rezdenta jest wyłączona i nie można jej włączyć. Zrobiłem jak zalecają w FAQ na stronie producenta (komputer i PPM>zarządzaj>usługi) ale nic to nie dało. Nawet kilka razy przeinstalowałem go i ściągnąłem nowy klucz, Kulka nadal jest przekreślona więc wszystko wskazuje że to wina nowej wersji. I co w tej sytuacji zrobić (oprócz zmiany antywira)?

  Odp. Na pewno nie jest to wina nowej wersji. Prawdopodobnie przy ściąganiu programu jakiś plik był uszkodzony. Proponuję całkowite odinstalowanie avasta (poprzez, Dodaj/Usuń programy), ściągnięcie programu i zainstalowanie go na nawo.
  Dla bezpieczeństwa po ściągnięciu programu proszę wyłączyć dostęp do internetu na czas odinstalowywania i zainstalowania programu na nowo.

 10. Pytanie: Mam zainstalowany Avast Home Edition i od kilku dni wyłapuje mi trojany np. C:\Windows\system32\1024\ld094\trojan... Wrzucam go zgodnie z sugestią do kwarantanny i z kwarantanny potem usówam zaznaczone trojany. Ale co z tego znowu się pokazują i to te same! Co robić? Proszę o pomoc. Jak je usunąć całkowicie z komputera?

  Odp. Proszę odłączyć dostęp do neta, uruchomić avasta i z Menu programu wybrać opcję USTAW SKANOWANIE PODCZAS ROZRUCHU, z opcji zaawansowanych zaznaczyć opcję USUŃ ZARAŻONY PLIK oraz POZWÓL NA USUNIĘCIE LUB PRZENIESIENIE. Teraz proszę zrestartować komputer. Po ponownym uruchomieniu jeżeli problem nadal będzie istniał to najlepiej zainstalować jeden z programów przeznaczonych do walki z trojanami np. Ad-Aware

 11. Pytanie: Czy jest możliwość zainstalowania polskiej wersji programu avast!4.8 Home Edition lub jego innej wersji np.4.8. Jeśli tak to w jaki sposób. Pod adresem www.avast.com występuje tylko wersja angielska tego programu lub czeska.

  Odp. Podaję link do polskiej wersji avasta

 12. Pytanie: Zmieniłem w ustawieniach programu wersję jezykową na polską. Program ściągnął potrzebne pliki, po restarcie nie można uruchomić programu (komunikat: "... program nie jest dostępny. Odmowa dostępu.") Nie daje się też usunąć programu. Co robić?

  Odp. Proszę ściągnąć aktualną wersję avasta i przeinstalować program (zastąpić istniejący).

 13. Pytanie: Mam problem po zainstalowaniu avasta chciałem uruchomić program AQQ ale wyskakuje mi " Klasa niezarejestrowana" co mam zrobić?

  Odp. Proponuję odinstalować avasta i AQQ, a następnie zainstalować najpierw avasta a następnie AQQ. Powinno to rozwiązać problem.

 14. Pytanie: Mam avasta 4.8 pro, jak chce zaktualizować baze wirusów, to pojawia się komunikat, że nie może znaleść serwerów z aktualną bazą, jak che zainstalować od nowa to pojawia się komunikat, że wystąpił problem z aplikacją......exe. Proszę o pomoc.

  Odp. Prawdopodobnie plik instalacyjny jest uszkodzony. Proponuję go usunąć i ściągnąć na nowo.

 15. Pytanie: Czy jest dostępny avast dla linuxa?

  Odp. Wersję avast! 4 for Linux można ściągnąć klikająć na podane niżej linki:
  avast! Linux Home Edition (RPM package)
  avast! Linux Home Edition (TAR GZ package)
  avast! Linux Home Edition (DEB package)
  Niestety nie ma polskiej wersji.

 16. Pytanie: Nie mogę odinstalować avasta. Dezinstalacja przebiega niby normalnie, ale po ponownym uruchomieniu komputera, program nadal jest. Czy istnieje jakiś sposób na niego? Dodam że równiez na początku występował problem z aktualizacją bazy.

  Odp. Należy skorzystać z narzędzia avast! uninstall. Oto procedura zastosowania:
  1. Pobrać plik aswClear.exe do wybranego katalogu lub na pulpit.
  2. Uruchomić plik klikając dwukrotnie jego nazwę
  3. Jeśli avast! został zainstalowany w katalogu innym niż domyślny, trzeba wskazać ten katalog. (Ostrożnie! Zawartość każdego wskazanego katalogu zostanie usunięta!)
  4. Kliknąć przycisk REMOVE (USUŃ)
  5. Ponownie uruchomić komputer
  Jeżeli to nie pomoże, to można wejść w rejestr (START->URUCHOM->REGEDIT) i poprzez EDYCJA->ZNAJDŹ, wyszukać "avast" i usunąć go z rejestru (F3 - następna pozycja). Powinno zadziałać.

 17. Pytanie: Podczas prób aktualizacji, wyświetla mi się komunikat o wyłączonym serwerze lub niedostępnym serwerze (np. Nie można połączyć się z download7.avast.com). Proszę o pomoc!

  Odp. Jeśli komunikat widoczny jest także podczas próby manualnej aktualizacji, powinieneś sprawdzić konfigurację firewalla i upewnić się, że avast i jego moduły mają dostęp do Internetu. Po zainstalowaniu programu avast, firewall będzie wyświetlał komunikaty o aplikacji usiłującej uzyskać dostęp do Internetu. Nie należy tego blokować. W przeciwnym wypadku aktualizacje automatyczne nie będą wykonywane. Większość zapór ma opcję uczenia się lub definiowania programów, którym zezwala się na samodzielne połączenia. Najlepiej "powiadomić" firewall o stałym zezwoleniu. Następujące składniki programu avast! wymagają dostępu do Internetu, aby aktualizacje działały prawidłowo:
  1. avast.setup
  2. avastXX.setup (gdzie "XX" oznacza cyfry)
  3. ashWebSv.exe
  4. aswUpdSv.exe

 18. Pytanie: Dlaczego nie mogę otworzyć lub zachować załącznika e-mail, gdy używam avast! 4 i Outlook Express 6?

  Odp. To nie zależy od programu avast! - jest to nowa funkcja zabezpieczeń Outlook Express 6, gdzie możliwość zachowania i otwarcia załączników jest domyślnie wyłączona.
  Można ją włączyć w następujący sposób:
  Otwórz Outlook Express
  Wybierz Narzędzia -> Opcje -> Zabezpieczenia
  Wyłącz opcję "Nie zezwalaj na zapisywanie lub otwieranie załączników, które mogą potencjalnie zawierać wirusy"
  Kliknij OK.

Copyright © 2005 by Agnieszka Strzelecka All rights reserved