Ochrona aktywna i VRDB

Po uruchomieniu programu, z pewnością zauważymy, iż na pasku obok zegara pojawiły się dwie nowe ikonki przedstawiające niebieskie kulki z literkami "a", oraz "i". Pierwsza z nich "a" reprezentuje ochronę dostępową. Jest to na dzień dzisiejszy nieodłączny element tego typu aplikacji, a polega on na tym, iż Avast! jest uruchomiony tylko częściowo, tj. sam program jest wyłączony, ale jego rdzeń cały czas pracuje, skanując każdy uruchamiany plik i kontaktujący się z bazą wirusów w celu rozpoznania wirusa. Kiedy trafi na taki przypadek, zostają uruchomione dodatkowe moduły pozwalające użytkownikowi szybko podjąć decyzję o dalszych losach zainfekowanego pliku. Kolejna niebieska kulka stanowi część systemu o tajemniczej nazwie VRDB. Ochrona rezydentna jest w każdym antywirusie, zaś coś działającego na podobnej zasadzie, jak wspomniany VRDB (Virus Recovery Data Base), można spotkać w nielicznych (przeważnie najdroższych) wersjach komercyjnego oprogramowania znanych firm.

avast w pasku zadań

Jeśli mimo wszelkich zabezpieczeń - np. kiedy zapomnieliśmy zaktualizować aplikację, bądź najnormalniej w świecie wirus nie jest jeszcze znany - coś złośliwego zaatakuje nasz dysk i poczyni tam szkody w danych, których za żadne skarby nie chcielibyśmy stracić... Co wtedy zrobić? Pomijając regularny backup, jednym ze sposobów jest użycie VRDB. Zasada działania tego mechanizmu polega na tym, iż moduł w trakcie uśpienia komputera lub działania wygaszacza ekranu tworzy/aktualizuje baze plików systemowych niezbędnych do uruchomienia systemu operacyjnego wraz z naszymi osobistymi ważnymi dokumentami. Zapisywane są kolejno trzy ostatnie wersje modyfikacji każdego pliku, które poddawane są szczególnej ochronie w specjalnie wydzielonej kwarantannie. Dzięki temu jesteśmy wstanie odzyskać ważne raporty, artykuły czy projekty nawet po ataku wirusa, bądź hackera!

Jeśli dwie ikony w systemowym tray'u to dla nas za dużo, możemy kliknąć prawym przyciskiem na "i" i wybrać "Połącz z główną ikoną Avast!". Polecenie natychmiast zostanie wykonane.

Klikając w głównym panelu Avast! prawym przyciskiem myszy otwieramy menu dodatkowych opcji aplikacji. Możemy ustawić, jak, gdzie i czy w ogóle testować pamięć, jaka powinna być skórka interfejsu, jakie zasoby systemowe ma zajmować program, jak zintegrować go z powłoką Windowsa, określić zasady działania Kwarantanny, ustawić dźwięki, hasło, wykluczenia, szczegóły połączenia z Internetem i aktualizacji, oraz wiele różnych innych opcji. Jedną z ciekawszych jest tzw. raport, który Avast! tworzy po każdym skanowaniu, umieszczając w nim takie informacje o skanowaniu, jakich sobie zażyczymy. Dzięki temu będziemy mogli spokojnie analizować wyniki przeprowadzonego szukania wirusów.

Copyright © 2005 by Agnieszka Strzelecka All rights reserved