Obsługa programu

Zaczynamy od włączenia programu. Ukazuje nam się to oto okno. Jest to scan, który skanuje pliki autostartu oraz pamięć operacyjną. Kiedy pierwszy raz włączamy program radzę zostawić to okno aby pliki zostały zeskanowane. Kiedy pogram wykryje wirusa zapyta się nas czy chcemy uruchomić komputer ponownie. Klikami na tak. Avast przeskanuje teraz komputer przed uruchomieniem Windowsa postarajac się znaleźć szkodnika. Kiedy odnajdzie winowajcę radzę najpierw wrzucić go do kwarantanny aby ocenić jakie pliki są zainfekowane oraz jaki to wirus. Kiedy kolejnym razem będziemy włączać program radzę zatrzymać ten test aby nie tracić czasu

Po teście ukazuje nam sięokno antywirusa

Na początek polecam zaktualizować bazę wirusów. W tym momencie wymagane jest połączenie z Internetem. Klikamy na przycisk z piorunem, a program automatycznie pobierze bazę wirusów oraz pokaże raport.

Po uaktualnieniu naszej bazy, klikamy na przycisk dyski lokalne, po czym pojawi się nam dodatkowe okienko z możliwością wyboru stopnia wykrywalności skanowania. Istnieje możliwość skanowania naszych archiwów. W tym celu musimy zaznaczyć opcję skanuj archiwa.

Pozostaje nam jeszcze wybrać obaszar skanowania. Klikamy na przycisk wybór katalogu i zaznaczamy interesujący nas obszar.

Teraz możemy przystąpić do skanowania, klikając na strzałkę. Program automatycznie zacznie skanować system. Jeżeli zechcemy przerwać skanowanie (co odradzam), to klikamy na kwadracik obok strzałki.

Jeżeli nie macie wirusów to gratuluję, ale jeżeli trafił się Wam szkodnik, to możecie go usunąć, przenieść do kwarantanny, naprawić bądź zmienić nazwę. Jeżeli istnieje podejrzenie, że wirus zagnieździł się gdzieś w plikach systemowych, radzę go przenieść do kwarantanny i zrestartować komputer. Jeżeli jest to jakiś mało ważny plik radzę go usunąć.

Aby wejść do kwarantanny należy kliknąć w skrzynkę. Pliki zostały w niej podzielone na systemowe i pliki użytkownika. Możemy decydować o ich losie czy je wyrzucić, przywrócić czy też naprawić.

Copyright © 2005 by Agnieszka Strzelecka All rights reserved