avast! Linux Home Edition

Oprogramowanie antywirusowe avast! Linux Home Edition firmy ALWIL Software jest już dostępne za darmo dla wszystkich użytkowników domowych!

Aby pobrać avast! Linux Home Edition kliknij w poniższe linki:
avast! Linux Home Edition (RPM package)
avast! Linux Home Edition (TAR GZ package)
avast! Linux Home Edition (DEB package)

Zasady licencjonowania są takie same jak w przypadku avast! Home Edition dla systemów operacyjnych Windows. Program przeznaczony jest wyłącznie do użytku osobistego, w celach niezarobkowych. Każdy inny użytek jest niezgodny z warunkami licencji.

Najważniejsze cechy:

 • darmowa rejestracja
 • bezpłatne i automatyczne aktualizacje
 • skanowanie plików skompresowanych
 • skaner wiersza poleceń
 • graficzny interfejs użytkownika
 • kwarantanna
 • małe obciążenie systemu
 • Dostępne wersje językowe to czeska i angielska
 • baza wirusów

avast! 4 for Linux jest oprogramowaniem przezanczonym do zabezpieczenia systemów pracujących po kontrolą sytemów Linux oraz BSD. Zaprojektowany został głównie do zabezpieczenia serwerów ale z powodzeniem może być stosowany do zabezpieczenia stacji roboczych. Zawiera moduły służące do skanowania systemu plikowego, analizy pakietów transmitowanych w sieci oraz kontroli w czasie rzeczywistym systemu poczty elektronicznej i strumienia danych serwisów www.

Rdzeń i silnik programu
Rdzeń (jądro) programu avast dla Linux jest identyczny jak w wersji dla Windows. Oznacza to, że wszelkie zaawansowane funkcje dostępne w wersji Windows są obecne w wersji Linux. avast! Linux Home Edition cechuje prawie stuprocentowa skuteczność wykrywania wirusów oraz wysoka skuteczność wykrywania koni trojańskich, a liczba fałszywych alarmów są znikome.
Działanie rdzenia nie wpływa w zauważalny sposób na ogólną wydajność systemu operacyjnego. Rdzeń posiada certyfikat ICSA.
Silnik programu, podobnie jak w przypadku wersji dla Windows, avast! Linux Home Edition wspiera skanowanie plików archiwum takich jak GZIP, BZIP2, ZOO, ZIP, RAR, ARJ, ARC, LHA/LHZ. Szczególnie istotny jest fakt rozpoznawania formatów MIME, co przy zdolności poprawnego skanowania plików archiwum gwarantuje rozpoznawanie wirusów rozsyłanych jako załączniki do poczty. Oprócz tego bez problemu radzi sobie z archiwami samorozpakowującymi się (m.in.: UPX, Diet, ASPack, FSG, MEW)

Skaner standardowy (command line scaner)
Jest on głównym składnikiem avast! for Linux. Może być uruchamiany jako polecenie (z linii poleceń) służące do skanowania pojedynczych plików, kartotek lub dysków. Avast! for Linux może być używany jako skaner antywirusowy udziałów sieciowych. Elastyczna architektura programu oraz możliwość uruchamiania go z różnymi parametrami pozwala na tworzenie szczegółowych raportów pomocnych przy analizie zagrożeń i podczas rozwiązywania powstałych problemów. Skaner może pracować w specjalnym trybie STDIN/STDOUT zachowując się jak filtr, co pozwala na pisanie własnych skryptów.

Skaner rezydentny (avastguard)
Uruchamiany jako daemon sprawdza pliki na obecność wirusa w przypadku gdy aplikacja wysyła żądanie otwarcia pliku (plik skanowany jest przed jego otwarciem) oraz podczas zamykania pliku (sprawdzane jest czy zapisywany plik nie jest zainfekowany). Cecha ta jest szczególnie przydatna, gdy system jest wykorzystywany jako Samba server (serwer dla klientów Windows). W przypadku znalezienia wirusa blokowany jest dostęp do zainfekowanego pliku.

Ochrona serwera pocztowego (avastrelay) Pakiet oprogramowania dla Linux'a zawiera specjalny moduł avastrelay umożliwiający uruchomienie usługi skanowania poczty elektronicznej dla najbardziej popularnych serwerów pocztowych (SMTP). Avastrelay pracuje jako niezależny serwer SMTP (relay). Aktualnie avast może współpracować z następującymi serwerami:

 • Sendmail
 • POSTFIX
 • Qmail

Aktualizacje automatyczne
System automatycznych aktualizacji sprawia, że avast! samodzielnie sprawdza dostępność i pobiera aktualizacje. System jest przyrostowy, co oznacza, że pobierane są tylko najbardziej aktualne składniki. Upraszcza to procedurę i skraca czas operacji do niezbędnego minimum.avast! w Linux wyposażono w skrypt który automatycznie lub na żądanie aktualizuje bazę sygnatur wirusów.
System automatycznych aktualizacji sprawia, że avast! samodzielnie sprawdza dostępność i pobiera aktualizacje. System jest przyrostowy, co oznacza, że pobierane są tylko najbardziej aktualne składniki. Upraszcza to procedurę i skraca czas operacji do niezbędnego minimum. Aktualizacje dokonywane są minimum dwa razy w tygodniu.

Ustawienia/powiadomienia Zachowanie systemu w przypadku wykrycia wirusa może zostać zdefiniowane przez administratora systemu. Możliwe jest zarówno zdefiniowanie procedury dotyczącej zachowania się wobec zainfekowanego pliku (naprawa zainfekowanego pliku, skasowanie, przeniesienie do specjalnej kartoteki itp.) jak i wysłanie powiadomienia do nadawcy, odbiorcy oraz administratora systemu.

Wymagania systemowe
Biblioteki GTK+2.x (jeżeli nie są obecne w systemie to zostaną dodane automatycznie podczas instalacji programu).

Copyright © 2005 by Agnieszka Strzelecka All rights reserved